-
Ač jsou archeologické nálezy převážně fragmentarizované, někdy se zachová dostatek částí ke spojení.
Pak je možné z nich složit jejich původní podobu.
-
Ke slepení celého nálezu je pak zapotřebí několik pomůcek.
A to zejména lepidlo vhodné pro daný materiál, nádoba, ve které spojené díly bezpečně tuhnou a také předchozí zkušenosti a jistá dávka zručnosti. A samozřejmě dostatek trpělivosti.
-
Nálezy jsou uloženy ve vlastních sáčcích, které jsou přehledně popsány.
Každý sáček musí obsahovat své číslo, název a rok výzkumu, číslo sondy a vrstvy, ze které v něm uložený nález pochází a také datum nálezu.
-
Archeolog musí všechny nálezy z výzkumu důkladně projít.
Vše se musí zaevidovat, popsat a zapracovat do celkového vyhodnocení výzkumu.
-
Nálezy, především keramiku, je nutné zdokumentovat také kresebně.
A to nejen pro studijní, ale i pro publikační účely.
-
Vše se pečlivě zakreslí, neboť kresba rukou zachytí mnohem více detailů, než objektiv fotoaparátu.
-
Aby archeolog mohl celý výzkum vyhodnotit, potřebuje k tomu veškerou terénní dokumentaci.
Tou jsou mapy, plánky, nákresy zkoumaných objektů a fotografie, dále výsledky přírodovědných analýz, byly-li nějaké prováděny, ale také samozřejmě musí mít po ruce objevený materiál. Ten i po zpracování výzkumu zůstává uložen v depozitáři, kdyby bylo potřeba se k němu vrátit.
-
Je potřeba prozkoumat každý z nálezů, protože i nejmenší střep dokáže říct mnoho důležitého.
Hledají se analogie, tedy zda existují podobné předměty a nálezové situace, objevené artefakty se spojují s místem a polohou nálezu, přemýšlí se o významu jednotlivých nálezů i celé lokality.
-
Archeolog si musí při zpracování svého výzkumu všechno zaznamenávat.
Výzkumy bývají často velmi rozsáhlé, je tedy nutné si vypracovat vlastní systém postupu, jinak by se mohlo stát, že se v množství informací archeolog ztratí.
-
Důležitou částí archeologovy práce je databáze.
Jedině tak si může v dokumentaci i nálezech udělat pořádek a mít vše přehledně k dispozici. A ač se to nezdá, i archeologové tráví u počítače mnoho času. Protože závěrečné sepsání výsledků výzkumu za ně opravdu nikdo jiný neudělá.
-
Ideálním a očekávaným závěrem výzkumu je pak jeho publikace.
Výzkum může být publikován například jako článek ve sborníku či v archeologickém časopise, nebo také jako samostatná publikace. Každý výzkum je většinou nejprve publikován v literatuře odborné, poté, má-li archeolog možnost a čas, může být uveřejněn i ve formě populárně-naučné, opět buď jako článek v časopise či na internetu, nebo jako samostatná kniha nebo její součást.