Vážení pedagogové!
V rámci virtuální výstavy „Poslední Germáni v Čechách“ jsme pro vás vypracovali několik návrhů, jak s ní pracovat v rámci výuky. Příklady pro výuku dějepisu a výtvarné výchovy pro ZŠ a SŠ (především gymnázium) jsou ukázkou, jakým způsobem lze využít informací, které výstava poskytuje. V současné době je považováno zařazení e-learningu do hodin i v rámci „domácích úkolů“ za nejoptimálnější formu vzdělávání využívající multimediální prvky.
Věříme, že jistě sami naleznete spoustu dalších možností, jak s výstavou a námi nabízenými materiály naložit! Budeme velmi rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu.
Tipy na exkurze:
Pokud chcete svým svěřencům dopřát mimoškolní zážitek, určitě doporučujeme navštívit některý z archeoparků na území ČR. Ve kterém z nich je možno vidět objekty, které spadají do období stěhování národů, např. domy, pole apod.? Tuto ojedinělou možnost nabízí pouze archeopark Březno u Loun: Zde Dr. Pleinerová zrekonstruovala jeden z objektů, který byl odhalen během archeologického výzkumu stejnojmenné lokality.
Návrh na vyučování pro ZŠ a SŠ:
Připravili jsme pro Vás také návrh na interaktivní vyučovací hodinu dějepisu, a to jak pro základní, tak i pro střední školy. Oba návrhy si můžete stáhnout a následně i vytisknout v přehledné PDF formě.
Návrh pro vyučování období stěhování národů pro ZŠ
Návrh pro vyučování období stěhování národů pro SŠ
Návrh na volnočasové aktivity - výtvarné dílny
Volnočasové aktivity - výtvarné dílny
Doporučená literatura:
Mnoho zajímavých publikací, ze kterých můžete také čerpat, najdete online na Databázi knih.cz.